Wielkanoc

 • Życzenia wielkanocne
 • Przepisy wielkanocne
 • Tradycje wielkanocne
 • Gify wielkanocne
 • Kartki wielkanocne
 • Pisanki wielkanocne
 • Dekoracje wielkanocne
 • Porady wielkanocne


 • Życzenia Wielkanocne · Tradycje wielkanocne

  Życzenia na Wielkanoc

  Wielkanoc

  Pisanki wielkanocne

  Z okresem Wielkiej Nocy – oprócz jej religijnego charakteru - łączy się też wiele obrzędów i tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Chociaż wiele obrzedów rózni się między sobą w poszczególnych regionach Polski, to wszędzie w Wielką Sobotę idzie się do kościoła ze święconką. Zwyczaj ten oznacza, że do przystrojonego koszyczka wkładamy trochę chleba, kawałek wędliny, odrobinę soli i dwa – trzy gotowane jajka. Wszystko to ustawiane jest przed ołtarzem na specjalnie do tego przygotowanym stole, gdzie podczas krótkiej modlitwy, następuje poświęcenie zgromadzonych pokarmów. Tym samym koszyczek pełen wiktuałów symbolizuje prośbę o obfitość i jednocześnie jest podziękowaniem za dotychczasowe łaski. Ważną rolę pełnią jajka, symbolizujące odradzające się życie i zwycięstwo Światła nad Ciemnością. Jajka są często barwione i malowane w różne wzory; przez co nazywa się je pisankami. Bez wątpienia pisanki wielkanocne to częstokroć miniaturowe dzieła sztuki. Ich historia sięga czasów starożytnych, gdyż malowane jajka odkryto w wykopaliskach pochodzących m. in. z terenów starożytnej Persji, Egiptu, Grecji i Rzymu. Najstarsze polskie pisanki pochodzą prawdopodobnie z X wieku. Obecnie do zdobienia jajek używa się w dalszym ciągu naturalnych barwników. Przykładowo kolor brązowy skorupki otrzymuje się przez zanurzenie jajka w naparze z łupin cebuli. Przed zanurzeniem jajka w wywarze bardzo często maluje się je roztopionym woskiem. Następnie miejsca te są "pisane", czyli rysowane ostrym narzędziem (kozikiem, igłą). W poszczególnych regionach Polski stosuje się różne techniki zdobienia jajek. Oprócz rysowania wzoru na wosku, rysunek nanoszony jest także bezpośrednio na skorupkę jajka, a dopiero później wkładane jest ono do barwnika. Ta technika powoduje, że miejsca z wzorkiem otrzymują ciemniejszy kolor. Pisanki można zdobić również w ten sposób, że zabarwione jajko poddawane jest żłobieniu rylcem. W ten sposób na kolorowym tle otrzymujemy jasny rysunek. Pisanki wielkanocne można jeszcze robić na wiele innych sposobów, np. poprzez oklejanie ich kolorowymi wełnami, malowanie wzorów farbami czy kredkami świecowymi. Młodsze dzieci nanoszą swoje pomysły za pomocą pisaków lub mazaków. Osobną kategorię pisanek stanowią kraszanki czyli jajka barwione na jeden kolor.

  22.03.2009. 14:36

  Lany poniedziałek

  Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka – to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła – to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką – stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.

  22.03.2009. 14:35

  Palmy na szczęście

  Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek – ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświeceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połkniecie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.

  22.03.2009. 14:35

  Pogrzeb żuru

  Ostatnie dwa dni postu były wielkim przygotowaniem do święta. W te dni robiono „pogrzeb żuru” – potrawy spożywanej przez cały post., Kiedy więc zbliżał się czas radości i zabawy, sagany żuru wylewano na ziemię.

  22.03.2009. 14:33

  Specjalnie dla dziewcząt

  Uwaga dziewczyny, – jeżeli w Wielką Sobotę obmyjecie twarz w wodzie, w której gotowały się jajka na święconkę, to znikną mankamenty urody!

  22.03.2009. 14:33

  << Pierwszy < Poprzednia [1 / 3] Następna > Ostatni >>
  • Wyślij życzenia
  • swoim bliskim
  • na Święta Wielkanocne
  Najpiękniejsze życzenia wielkanocne i życzenia świąteczne na Wielkanoc znajdziesz u nas. Do tego otrzymasz niebanalne wierszyki wielkanocne, smsy wielkanocne i życzenia na Wielkanoc, które wyślesz swoim bliskim.